Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
grzegorz g Paweł G. ROBERT BALICKI Pawel44 danielqwerty maaciek ... fsdfs dd God Riff slimi7 Mateusz Kepka Jacek_1983 (6661 niezalogowanych)
9 Postów

(mysza8402)
Wiking
szkoda słów naprawdę...
Jak nie macie nic ciekawego do powiedzenia poza obrzucaniem błotem innych, to poprostu się nie wypowiadajcie. Tyle. Zadałam pytanie, uzyskałam odpowiedź a wasze komentarze są zbędne. Dziekuję
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
mysza8402 napisał:
szkoda słów naprawdę...
Jak nie macie nic ciekawego do powiedzenia poza obrzucaniem błotem innych, to poprostu się nie wypowiadajcie. Tyle. Zadałam pytanie, uzyskałam odpowiedź a wasze komentarze są zbędne. Dziekuję
Ależ dlaczego uważasz zaraz ,że rzucamy błotem ...? .
Ponadto gdzie jest przykazane , że mamy tylko i wyłącznie , odpowiadać na zadane pytania i nic więcej...
...WSZAK MY , SĄ TYŻ , NORMALNI LUDZISKA...
TO NIE JEST BIURO PORAD PRAWNYCH...
Tylko forum dyskusyjne , które przy okazji odpowiada na mądrze zadane pytania ...
A Osoby piszące bzdury są traktowane tak jak piszą i tyle ...
Nam za udzielanie konkretnych odpowiedzi nikt nie płaci żadnych pieniędzy , a wręcz odwrotnie ...
TO MY płacimy ...w przenośni... własnym czasem który zajmuje Nam szukanie odpowiednich informacji ..
Bo większości zadających pytania , nie chce się logicznie myśleć i nacisnąć przycisk >szukaj< .
Tylko zaraz wyskakują z pretensjami...
NIE JESTEM AUTOMATEM I MAM RÓWNIEŻ PRAWO PISAĆ CO MI ŚLINA NA JĘZYK NANIESIE...
Przez takie wpisy jak Twoje ...
NIERAZ NIE CHCE SIĘ W OGÓLE pisać nie tylko bzdury , ale i również MĄDRE PORADY W SZCZEGÓLNOŚCI...


Niemniej pozdrawiam OZIĘBLE i zarazem ROZWAŻNIE...

(na gościnnych występach)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
51 Postów
krzysztof paradoks
(paradoks)
Nowicjusz
TO Obowiązek płacenia podatku w Norwegii
Obowiązek płacenia podatku w Norwegii regulowany jest przez norweskie przepisy podatkowe. Umowy podatkowe zawarte między Norwegią a Twoim krajem rodzinnym mogą ograniczać Twój obowiązek podatkowy na rzecz Norwegii.

Jeżeli pracujesz w Norwegii dla norweskiego pracodawcy, to zawsze masz obowiązek płacenia podatku w Norwegii od wynagrodzenia za wykonywaną tutaj pracę.

Rozmiar odpowiedzialności podatkowej jest uzależniony od tego, jak długo przebywasz na terenie Norwegii w okresie 12 lub 36 miesięcy. Przy omawianiu obowiązku podatkowego spotkasz się z dwoma zwrotami: ”ograniczony obowiązek podatkowy” (begrenset skatteplikt) i „rezydent podatkowy” (skattemessig bosatt).

Ograniczony obowiązek podatkowy
Jeżeli przebywasz w Norwegii przez jeden lub kilka okresów nieprzekraczających
• 183 dni w okresie 12 miesięcy lub
• 270 dni w okresie 36 miesięcy
to Twój obowiązek płacenia podatku w Norwegii jest ograniczony do wynagrodzenia od norweskiego pracodawcy za pracę wykonaną w Norwegii.

Rezydent podatkowy
Jeżeli przebywasz w Norwegii dłużej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy, lub dłużej niż 270 dni w okresie 36 miesięcy, to podlegasz obowiązkowi podatkowemu w Norwegii od całego Twojego majątku i dochodu. Zyskujesz wówczas status rezydenta podatkowego w Norwegii. Status rezydenta podatkowego zyskujesz dopiero od tego roku dochodowego, w którym Twój pobyt w Norwegii przekroczy 183 lub 270 dni. Jeżeli przyjechałeś do Norwegii w październiku danego roku i przebywasz tutaj do czerwca następnego roku, to podlegasz ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w roku przyjazdu, a w następnym roku uzyskujesz status rezydenta podatkowego.

Obowiązek podatkowy zarówno w Norwegii, jak i w kraju rodzinnym
Dochód, od którego płacisz podatek w Norwegii, może podlegać opodatkowaniu również w Twoim kraju rodzinnym. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tego samego dochodu lub majątku, Norwegia zawarła umowy podatkowe z wieloma krajami. W urzędzie podatkowym otrzymasz informacje dotyczące umowy podatkowej między Norwegią a Twoim krajem rodzinnym i wpływu tej umowy na Twój obowiązek podatkowy w Norwegii. Również władze podatkowe w Twoim kraju rodzinnym mogą udzielić Ci informacji o umowie podatkowej.

Jeżeli masz status rezydenta podatkowego w Norwegii zarówno w świetle norweskich przepisów podatkowych, jak i w świetle umowy podatkowej, to jesteś zobowiązany do płacenia podatku w Norwegii od całości Twojego majątku i dochodu.

Jeżeli zgodnie z norweskimi przepisami podatkowymi masz status rezydenta podatkowego w Norwegii, a jednocześnie w świetle umowy podatkowej masz status rezydenta podatkowego w Twoim kraju rodzinnym, to Twój obowiązek podatkowy w Norwegii jest ograniczony do wynagrodzenia od Twojego norweskiego pracodawcy za pracę na terenie Norwegii.


MOZE TAK NA KONIEC-


--------------------------------------------------------------------------------

Osoba fizyczna, bez względu na narodowość, jest uznawana za rezydenta podatkowego Norwegii dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli jej pobyt w Norwegii przekroczył 183 dni w 12-miesięcznym okresie lub 270 dni w jakimkolwiek 36-miesięcznym okresie. Norweska rezydencja podatkowa osoby opuszczającej Norwegię będzie natomiast przerwana, jeśli pobyt danej osoby wyniósł mniej niż 61 dni w roku wyjazdu, zakładając, że osoba nie posiada do swojej dyspozycji domu w Norwegii (własnego lub wynajętego). Ponadto osoba uznana za rezydenta podatkowego Norwegii jest zobowiązana zadeklarować i opodatkować swoje światowe dochody w tym kraju, a osoba traktowana jako nierezydent podatkowy Norwegii zapłaci podatek tylko od dochodów ze źródeł położonych w Norwegii.

Konflikt rezydencji podatkowej
W przypadku, gdy Polak, który jest polskim rezydentem podatkowym, zostaje również uznany za rezydenta podatkowego przez norweskie władze skarbowe, powstały konflikt rezydencji zostaje rozwiązany na podstawie polsko-norweskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
antonia antosik
(Antonia30)
Wiking
a ja niestety malo z tego rozumiem co przeczytałam. ale mam konkretny przyklad wlasnej osoby, moze ktos umie mi pomoc i odpowiedziec konkretnie , lopatologicznie

od stycznia do marca 2010 - mam pit od polskiego pracodawcy w Polsce - 3 msc pracy na terenie Poslki

od kwietnia 2010 - trwa nadal - stosunek pracy z norweskim pracodawco w noprwegii.

ja nie wiem gdzie i jak mam rozliczyc okres 01.01.2010 -06.03.2010 - mam to rozliczyc w polsce?

czy przetlumaczyc pit i rozliczyc go tutaj ?


Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Musisz rozliczyc sie na polskim formularzu PIT, w Polsce. Do tego musisz wypelnic zalacznik i wpisac dochody z Norwegii za 2010 rok. To nic nie zmieni, ale musisz tylko wykazac dochod z zagranicy, bo w danym roku podatkowym pracowalas i tu i tam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
antonia antosik
(Antonia30)
Wiking
bardzo wielkei dzieki za odpowiedź a czy jak wpisze dochody z zagranicy to nie wyjdzie tak,ze bede musiala zwracac w polsce? swoja drogo jeszcze nie dostalam pitu w PL


a w norwegi i tak rozliczam dochody w norwegi za 2010? bo przeciez i tak dostalam juz selsvangivelse.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
w polsce nic nie zapłacisz od dochodu w norge bo polska ma z no umowę . rozlicz się jak wcześniej w polsce tylko jest tam gdzieś punkt o zarobkach za granicą i trzeba wpisać kwotę którą się zarobiło w norwegii ale jest to wyłącznie informacyjnie dla wścibskich urzędników w pl .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Radosław Kurowski
(radix_s)
Wiking
Dzień dobry wszystkim szanownym emigrantom.
odgrzewam stary wątek bo mam dodatkowe pytania co do informacji tutaj już istniejących.

Skoro jestem rezydentem podatkowym w Norwegii (3 miesiące pracy w Polsce, reszta w Norwegii) czy powinienem do zeznania podatkowego doliczyć Polskie dochody? Czy 10% standardowego odliczenia, które mi przysługuje obliczam dla całości dochodu czy tylko dla tego uzyskanego w Norwegii?

Domniemam, że w świetle tego co się wyczytało rozliczam się po obu stronach osobno, jedynie deklarując (i/lub odejmując) dochód zagraniczny na odpowiednich pitach lub załącznikach. To rodzi kolejne pytanie - czy dokumentacja musi zostać przetłumaczona i czy waluta musi zostać przeliczona na lokalną dla danego kraju i wedle jakiego kursu (31 grudzień NBP?).

Wertuję ten temat od tygodnia, ale wciąż nie mogę znaleźć wiarygodnej i jasnej instrukcji. Byłem w norweskim urzędzie podatkowym i pomimo moich uśilnych starań o uzyskanie informacji powiedziano mi, że mam się udać do Polskiego urzędu i tam zapytać (wręczono mi jedynie mało jasne broszurki z błędami typu "podatek dochodowy odliczany jest od dochodu NETTO". Jadę na święta wielkanocne do Polski i to uczynię, ale wolę się przygotować w razie natrafienia na niedoinformowanych urzędników
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Ogólnie i w skrócie .
W polskiej skarbówce na osobnym dokumencie wpisujesz zarobek z Norge i wszystkie obciążenia z tym związane ...!!!
---
W norweskim rozliczeniu , nie umieszczasz polskich rozliczeń dochodowych .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
radix_s napisał:
Dzień dobry wszystkim szanownym emigrantom.
odgrzewam stary wątek bo mam dodatkowe pytania co do informacji tutaj już istniejących.

Skoro jestem rezydentem podatkowym w Norwegii (3 miesiące pracy w Polsce, reszta w Norwegii) czy powinienem do zeznania podatkowego doliczyć Polskie dochody? Czy 10% standardowego odliczenia, które mi przysługuje obliczam dla całości dochodu czy tylko dla tego uzyskanego w Norwegii?

Domniemam, że w świetle tego co się wyczytało rozliczam się po obu stronach osobno, jedynie deklarując (i/lub odejmując) dochód zagraniczny na odpowiednich pitach lub załącznikach. To rodzi kolejne pytanie - czy dokumentacja musi zostać przetłumaczona i czy waluta musi zostać przeliczona na lokalną dla danego kraju i wedle jakiego kursu (31 grudzień NBP?).

Wertuję ten temat od tygodnia, ale wciąż nie mogę znaleźć wiarygodnej i jasnej instrukcji. Byłem w norweskim urzędzie podatkowym i pomimo moich uśilnych starań o uzyskanie informacji powiedziano mi, że mam się udać do Polskiego urzędu i tam zapytać (wręczono mi jedynie mało jasne broszurki z błędami typu "podatek dochodowy odliczany jest od dochodu NETTO". Jadę na święta wielkanocne do Polski i to uczynię, ale wolę się przygotować w razie natrafienia na niedoinformowanych urzędników

to co w PL zarobilas rozliczasz w PL, to co w NO rozliczasz w NO... proste

www.pit.pl/praca-zagranica/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok